Volný čas‎ > ‎

Školní čtenářské kluby

Vzhůru na palubu, knížky volají……

Dobrodružnou plavbu připomíná nový projekt „Brána ke vzdělávání - školní čtenářské kluby“, jehož se naše škola spolu s dalšími 12 základními školami po celé České republice účastní od 1. února 2012 do 31. ledna 2015. Cílem projektu je ukázat dětem, že čtení je zábavné a radostné … a také nabité zajímavými informacemi.

Projekt „Brána ke vzdělávání – školní čtenářské kluby“, reg. č. CZ.1.07/1.2.00/27.0003


V květnu 2012 se otevřely dveře dvou sázavských školních čtenářských klubů, jejichž členy jsou děti z přípravné třídy a prvního stupně ZŠ. Klub je určen těm dětem, které mají poruchy učení, hůře nebo nerady čtou, pocházejí ze sociálně znevýhodněného prostředí, .… Právě tyto děti byly pozvány k pravidelným schůzkám v klubové místnosti, kde pod vedením paní učitelek Haliny Brošové, Dany Štědrové, Alžběty Ingrové a paní knihovnice Jany Bubeníkové tráví hodinu a půl týdně nejrůznějšími činnostmi spjatými se čtením a knihami, ale i hrami, povídáním si, kreslením…. to vše na téma různých knižních příběhů. Připraveni jsme i na předškoláky, kteří nemají zatím zvládnutou techniku čtení - samostatné čtení totiž není podmínkou členství v klubu.

Pro děti je v klubu připravena celá řada nových knížek, audioknížek, příjemné prostředí vybavené barevnými koberci a polštáři, lampou, malé občerstvení a pokud mladí čtenáři při práci v klubu vytrvají, dostanou členskou průkazku, časem klubový odznak a plátěnou tašku. Těšit se mohou i na pravidelné knižní dárky.

A protože jsme přesvědčeni, že čtení pomáhá při učení, a to nejen školním, ale i učení celoživotním, je naším cílem posílit rovné příležitosti ke vzdělání právě dětí se speciálními vzdělávacími potřebami – pomoci jim skrze lásku ke knize zlepšit vztah ke vzdělání a následně i vyšší formální vzdělání získat.

Pokud máte zájem náš klub navštívit, jste srdečně vítáni. Kontaktujte prosím projektovou koordinátorku naší školy Ing. Alžbětu Ingrovou na mail: a.ingrova@tiscali.cz. Sdělí vám nejbližší termín, kdy do klubu můžete přijít, ať už v rámci Dne otevřeného klubu nebo jiné vhodné příležitosti.

Práce v klubech se rozbíhá díky pražské organizaci Nová škola, o. p. s., která tento projekt realizuje díky finanční podpoře z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR.

Více informací na www.novaskolaops.cz/ctenarske-kluby/ 


Kluby ve školním roce 2014/2015

úterý
13:30 - 15:00
vede D. Štědrová a
 J. Bubeníková

čtvrtek
13:30 - 15:00
vede H. Brošová a
 A. Ingrová